Material MGO - magnezijev oksid


Magnezijev oksid (MgO) je posebna keramika z odlično visokotemperaturno zmogljivostjo, ki se uporablja predvsem v toplotni tehnologiji, grelnih elementih in ognjevzdržnih materialih. V industriji se s to kemično spojino izdeluje keramika, ki mora prenesti visoke temperature – navaden človek ob pogledu v električni grelnik običajno vidi magnezijev oksid – iz tega materiala so keramične celice, ki ločujejo žice.
Uporablja pa se tudi v športu in živilski industriji – beli prah, ki si ga športniki nanesejo na roke, da jim ne zdrsne, je MgO. V prehrambeni industriji se uporablja predvsem kot regulator kislosti (E530). Gre pa za neškodljivo ečko, ki niti nima določenega največjega dnevnega odmerka in velja za vir magnezija.


MGO keramika


Pri izdelavi keramike iz tega materiala mešajo lončarsko glino, vodno steklo in magnezijev oksid. Če bi se hoteli izraziti znanstveno, bi rekli, da bomo izdelali mešanico aluminijevega silikata, natrijevega silikata in magnezijevega oksida. Pri sobni temperaturi ta mešanica dolgo časa ostane voljna masa. Strdi se po segrevanju na 200 stopinj. Je tudi bolj okolju prijazen kot žganje keramike iz navadne lončarske gline. Za žganje potrebuje specializirano peč, ki lahko razvije temperaturo do 1000 stopinj.


Zato je MgO keramika odporna na toploto in mraz. Je manj nagnjen k mehanskim poškodbam in se zato lahko uporablja dolgo časa. Če potrebujete dekoracijo, da bo vaše dvorišče ali vrt poseben, je odlična izbira.