Kako presaditi orhideje

Kdaj presaditi orhideje?
Orhideje je običajno treba presaditi vsakih 1-2 let ali kadar korenine začnejo rasti skozi luknje v loncu, se substrat razgradi in izgubi strukturo, korenine kažejo znake gnitja ali plesni, ali rastlina preneha cveteti in stagnira. Najboljši čas za presajanje je spomladi ali po cvetenju.
Kaj boste potrebovali?
- Nov lonec – idealno prozoren z drenažnimi luknjami,
- Poseben substrat za orhideje – mešanica lubja, šote, perlita in oglja,
- Škarje ali vrtni nož – za odstranjevanje poškodovanih korenin,
- Razkužilo – za čiščenje orodja,
- Voda – za namakanje substrata pred presajanjem.
Kako presaditi orhideje?
- Priprava rastline: Nežno odstranite orhidejo iz lonca in odstranite star substrat.
- Pregled korenin: Očistite in preverite korenine. Poškodovane, suhe ali gnile dele odstranite s steriliziranimi škarjami.
- Izbira novega lonca: Uporabite lonec, ki je le nekoliko večji od prejšnjega, da orhideja ne bo imela preveč prostora.
- Postavitev v nov substrat: Postavite orhidejo v lonec in nežno dodajte substrat, pri čemer zagotovite, da imajo korenine dovolj zraka.
- Prvo zalivanje: Po presajanju rastline ne zalivajte vsaj 3-5 dni, da se rane na koreninah zacelijo in prepreči gnitje.
- Postavitev rastline: Po presajanju postavite orhidejo na svetlo mesto z indirektno sončno svetlobo in stabilno temperaturo.
Lončke in druge malenkosti, potrebne za gojenje orhidej, najdete tukaj.
Nega po presajanju
Po presajanju je pomembno, da rastlini omogočite čas za prilagajanje. Prvi mesec zalivajte manj pogosto, da se orhideja navadi na nove pogoje in preprečite prekomerno vlažnost substrata. Gnojenje začnite šele po 3-4 tednih, da se korenine lahko obnovijo brez prekomerne obremenitve s hranili. Spremljajte liste in korenine, da preprečite težave z vlago ali boleznimi. Pravilno presajanje bo pripomoglo k zdravju in lepemu cvetenju orhidej. S temi koraki boste lahko uživali v močnih in uspešnih rastlinah v svoji zbirki!